אנימל - תכנית לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
איכו"ת - אילוף כלבים ותרפיה לוגו
תוכנית לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים
אזור שירות: 
קליניקה לתרפיה במרכז ירושלים
וסניף נוסף בראשון לציון.
אזורי שירות נוספים:
ירושלים, מודיעין, בית שמש ואיזור המרכז, ראשון לציון והסביבה. 
 
תכנית לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים
תכנית הקידום לנוער בסיכון משלבת תהליכים מעולם החינוך, הטיפול בעזרת כלבים והריפוי בעיסוק. צוות ההדרכה, מגיע אחת לשבוע במשך כעשרה חודשים ומעביר את השיעורים במקום שנקבע. התוכנית מותאמת לקהל היעד המגוון – אוכלוסייה של בעלי צרכים מיוחדים וגם לצרכים של המשתתפים עצמם בעלי רמות התפתחות שונות  – ילדים או מבוגרים. התהליך מתבצע ביחידים או קבוצות. 

בכל פרויקט המיועד לאוכלוסיה מיוחדת – בנוסף לחוויות שיחווה המשתתף בחשיפה לעולם העשיר של החיות, הצוות מציב מראש לכל פרויקט מטרות שבהן יתמקד בעבודה המעשית של המשתתפים עם הכלבים. מטרות שחשיבותם העיקרית היא בהקניית כלים להתמודדות עם מצבים בחיי היום יום:
 • פיתוח יכולת שליטה עצמית ודחיית סיפוקים – בתהליך של אילוף וחינוך הכלבים המשתתף לומד לשלוט ברגשות כמו כעס או להביע רגשות חיוביים הכוללים שמחה או עידוד.
   
 • חיזוק הדימוי והביטחון העצמי באוכלוסיות מיוחדות – אנשי המקצוע קובעים יעדים לחיזוק הדימוי והביטחון העצמי לפני תחילת התהליך והם נעזרים בכלבים על מנת להשיג יעדים אלו. הכלבים ניחנים ביכולות טבעיות, קבלת המשתתף השונה כפי שהוא וללא תנאים. מה שמחזק את הביטחון העצמי של המשתתף ואת האמונה שלו ביכולותיו להגיע להישגים.
   
 • חיזוק הסבלנות ויכולת ההתמדה – בתהליך האילוף, דרושה סבלנות ויכולת התמדה לאורך זמן הנובעים מתהליך החינוך והאילוף של הכלבים לזמן ארוך.
   
 • חיזוק המוטוריקה לאוכלוסיה מיוחדת – באמצעות האילוף הדורש ביצוע מספר פעולות במקביל תוך כדי התמצאות במרחב, ההיעזרות בכלבים מאפשרת לשפר את המוטוריקה ובמקביל להעלות את הביטחון העצמי של המשתתף בהתייחס לגופו ולמצבו הפיזי.
   
 • פיתוח תקשורת עם הסביבה וכישורים חברתיים – האוכלוסייה המיוחדת מטבעה שונה פעמים רבות מהסביבה והנמצאים בה חווים דחייה מהחברה. החוויה המשותפת עם הכלבים שונה מכל חוויה שהם מכירים. חוויה שבה הם מקבלים אהבה וקבלה ללא תנאי, מה משאפשר להם לקבל תחושות חדשות של אמון באחרים ויצירת כישורים חברתיים בהם התקשורת עם הסביבה מתקבלת כחוויה של קבלה.  
תכנית לאוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים