אנימל - כתבות בעלי חיים
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
זהו המאמר הישראלי הראשון שמפורסם בכתב עת מדעי יוקרתי זה. כיום היא עובדת ב"מרכז לרכיבה טיפולית בישראל", תל מונד, כמדריכת רכיבה טיפולית. המרכז לרכיבה הטיפולית היה שותף בפרויקט חשוב זה, תמך בו לכל אורכו והיווה חלק מהותי בתהליך החלמה מסרטן השד.

טיפול באמצעות סוסים בנשים המחלימות מסרטן השד

קושי חברתי אצל ילדים עשוי להיות קשור למגוון גורמים ביניהם ניתן לציין: הפרעה בתקשורת, הפרעת קשב וריכוז / היפראקטיביות, לקויות למידה, העדר מודל חברתי לחיקוי וחריגות שגורמת להתרחקות קבוצת השווים. 

קשיים חברתיים אצל ילדים - כיצד כלבים יכולים לסייע בטיפול?

הקליניקה של המטפלים בעזרת בעלי חיים היא פינת החי, בה נמצאים כל ה"כלים" הנחוצים לעבודה פורייה. עם זאת, פינת חי שממוקמת באזור המזמן מגע עם הטבע, תספק אמצעיים משמעותיים נוספים. המפגש של מטפל והמטופל בפינת חי נתרם רבות כשהוא מתרחש בסמוך לטבע. 

פינת החי שבטבע

התחום הטיפולי באמצעות בעלי החיים מאוד התרחב בשנים האחרונות וכלבים משולבים בתהליכים טיפוליים שונים, מכיוון שכלב נחשב לחיה ידידותית וקלה יחסית לאילוף יש לו פרווה נעימה והוא מפגין בקלות אהבה כלפי מי שמטפל בו. 

סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפולית

לבעלי חיים יש תכונה מדהימה, הם מקבלים אותנו בני האדם כמו שאנחנו וללא שיפוט. כאשר בעלי חיים נוכחים בטיפול הם גורם טיפולי נוסף חי ומגיב לסיטואציה, מה שמקנה לסוג זה של טיפול יתרון גדול על פני סוגי תרפיות אחרים.

טיפול באנשים בעזרת בעלי חיים - מוסיפים חיים לטיפול

ברכיבה הטיפולית אנו משתמשים בטכניקות מעולם הרכיבה כדי להשיג מטרות טיפוליות. האתגר העומד בפנינו, הוא להתאים את סוג ורמת העבודה עם הסוס למקרה הטיפולי העומד בפנינו.

"לרכב כל הדרך אל הפודיום" או Trail Class ברכיבה טיפולית

טיפול דיאדי היא שיטת טיפול, בה מטפלים בקשר בין הילד והוריו, במבנה ייחודי: אם-ילד-מטפלת, אב-ילד-מטפלת, ומפגש הדרכת הורים. נוכחות בעלי החיים במפגש הדיאדי מעלה את רמת מורכבות המבנה, ממפגש משולש למפגש מרובע.

משולשים, מרובעים, ומה שביניהם: טיפול דיאדי הנעזר בבעלי חיים 

מי מאתנו לא התנסה בטיפול אלטרנטיבי דוגמת דיקור, שיאצו או רפלקסולוגיה. אבל הרפואה המשלימה אינה עוצרת בהולכים על שניים, ובימנו יותר ויותר בעלי חיות מחמד נעזרים בה כטיפול נוסף לווטרינריה הקונבנציונאלית. 

רפואה משלימה גם להולכים על ארבע

ל', בת 8, ילדה נעימה, יצירתית, חכמה, חברותית, סקרנית ומפחדת מכלבים. בעצם, מבעלי חיים בכלל אבל מכלבים בפרט. באיסוף נתונים מההורים, נודע כי ל' תעבור דרך ארוכה בכחצי שעה הביתה מבית הספר על מנת להימנע מהרחוב בו נמצא כלב נובח מאחורי חומה גבוהה. 

התמודדות עם פחד מכלבים - תיאור מקרה

הגיעה אליי לטיפול פרטני ענת, ילדה שמאוד אהבה חיות.לענת היה צורך לחוש שהיא איננה, בכיתה הייתה ממעטת בדיבור וכמעט ולא השתתפה בשום שיעור, ענת רצתה וניסתה תמיד להיות בלתי מורגשת. אבל זו הייתה בעיה! ענת היא ילדה בת 14 ומאוד שמנה. 

טיפול בעזרת בעלי חיים בילדה מופנמת עם עודף משקל

בשנים האחרונות חלה עלייה של מאות אחוזים בדיווח על התעללות בילדים ובהפנייתם לשירות המבחן למבוגרים. בחווה לרכיבה טיפולית בתל מונד הופעלה תכנית לטיפול קבוצתי בעזרת בעלי חיים אשר מטרתה היא בניית הקשר המחודש בין ההורים לילדים לאחר הפסקת האלימות. התכנית כללה טיפול קבוצתי משותף להורים וילדים בכלביה הטיפולית במגוון פעילויות שעודדו תקשורת, הנאה ושת"פ בין הורים לילדים. 

טיפול בעזרת רכיבה על סוסים וכלבנות טיפולית בילדים נפגעי אלימות והוריהם

מבין השיטות הקיימות בעולם הטיפול, הרכיבה הטיפולית היא מהמרתקות ביותר. ניתן לטפל באמצעותה כמעט בכל אחד, וגם בקרב אנשים שאינם סובלים מבעיות בריאותיות מיוחדות היא מסייעת בשיפור הביטחון והדימוי העצמי, בשיפור היציבה ומעניקה תחושה טובה. 

נפלאות הרכיבה הטיפולית

"ש', בת 8, בוחרת את בעל החיים אותו תלטף:
"אני רוצה את הארנבת האפורה"
"את הארנבון? בבקשה...""
השאלה שנשאלתי היא: ש' קראה לארנבון ארנבת. מדוע לא להעמיד את ש' על טעותה 

טיפול בעזרת בעלי חיים - ללטף שפן? ארנבת? ארנבון?

המטופל מצד אחד, משליך על בעל החיים את רגשותיו ה"לא מקובלים" ומצד שני - בעל החיים מספק למטופל את צרכיו למגע פיזי, לחברה וקבלה ללא תנאי. שילוב בעלי החיים בטיפול מכניס אלמנט של שליטה על הסיטואציה הטיפולית. 

טיפול בעזרת בעלי חיים וטיפול באמצעות הסוס מה זה ולמה זה טוב לילד שלך?

י', בן 6, לא מדבר כמעט כלל בבית הספר. בבית נשמע קולו יותר.
תחילה העבודה איתו פרטנית על מנת לצבור את הביטחון בדיבור מול קהל הלוקה בתקשורת מילולית שלילית – בעלי החיים.
בתחילה תקשר י' דרך הצבעות וג'סטות.

עידוד הדיבור אצל ילדים בעזרת בעלי חיים

בעלי החיים מהווים גירוי חושי בו אנו נעזרים בסיוע הטיפולי. בין היתר, עובדים בעלי החיים על חוש המישוש. לבעלי החיים כסויות שונות התואמת את סביבת המחיה שלו ואקלים, מבנה גופו ותנועתו, איומים וטורפים, טריפה וחיזור...
לכל כסות מאפיינים משלה:

ליטוף בעלי חיים ככלי לוויסות חושי אצל ילדים

תומר היה ילד דחוי, בן 10, תלמיד בכתה ד, עצוב, לא מסתדר עם ילדים אחרים. תמיד נראה כמישהו שמצוי מחוץ לעניינים ויחד עם זאת מאוד רוצה להיות "שם" עם כולם.
בבחירות לקבוצות כדורגל בשעורי ספורט ובהפסקות הוא נבחר אחרון או שאינו נבחר בכלל.

טיפול באמצעות סוסים בילד עם הפרעות קשב וריכוז

מה יש בכלבים שמאפשר לנו להיעזר בהם בטיפול? איך הם יכולים לעזור לנו בתקשורת עם האדם הזקוק לטיפול, לעורר רגשות ולהסיר מחסומים רגשיים?
בעלי חיים בפרט וכלבים בעיקר–ניחנים בקבלה שלנו בני האדם – ללא תנאים. 

טיפול בעזרת כלבים, שיקום נוער במצוקה

רבים מאתנו אוהבים בעלי חיים ובאופן מיוחד כלבים. אהבה זו מובילה אותנו לאמץ ולגדל כלבים, כי אנחנו מודעים לעובדה שהקרבה לכלב תורמת לנו בני האדם (ילדים ומבוגרים) בהיבטים שונים ורבים. התועלות מאימוץ וגידול כלב יכולות לבוא לידי ביטוי בשיפור מצבינו הרגשי, החברתי ואפילו הפיסי – כושר גופני, רגיעה נפשית, ירידה של לחץ הדם.

פתרונות אילוף ובעיות התנהגות של כלבים