אנימל - טיפול בעזרת בעלי חיים בפינת החי ע"ש רינת במרכז אורנית לילדים חולי סרטן
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
  טיפול בעזרת בעלי חיים לילדים חולי סרטן  ילדה וצב
​עוברים בדלת פינת החי ע"ש רינת, מוצאים את עצמם לפתע בעולם אחר. מקום שקט וקסום, נעים ושלו. צ'ינצ'ילות, ארנבונים, צבים, דגים, עטלפים, חמוסים, דגים ולטאות – כל אלה ואחרים מחכים לילדים, המגיעים למקום כדי להירגע ולהתאושש מעוד יום טיפולים מפרך במחלת הסרטן. 

פינת החי ע"ש רינת בקשי ז"ל, שנפטרה ממחלת הסרטן, היא חלק ממרכז אורנית – בית החלמה המארח ילדים ונוער חולי סרטן ובני משפחותיהם בתקופת הטיפולים הקשה, ומעניק להם חום, אהבה ותחושה של בית. המרכז נבנה על ידי עזר מציון וקרן ברכה ומוטי זיסר, בסיוע המוסד לביטוח לאומי, כשירות לחולי סרטן, המטופלים במרכזים רפואיים במרכז הארץ ומתגוררים במקומות מרוחקים ממקום הטיפול. בשבועות שבהם מקבלים הילדים את הטיפולים, הם מוזמנים יחד עם הוריהם להתארח באורנית ללא כל תשלום וליהנות מהפעילויות ומהמתקנים השונים במקום.

פינת החי במעון אורנית שתוכננה על ידי צוות ברשות ד"ר רוני רדו היא פינת חי ייחודית, המותאמת לילדים ובני נוער חולי סרטן. היא אינה רק מקום שלו ומרגיע, אלא פינת חי טיפולית פעילה, שבה עובדים מטפלים בעזרת בעלי חיים. לא רק ילדים חולי סרטן מטופלים בפינת החי, אלא גם ילדים שהוריהם חולים בסרטן, הזקוקים אף הם לתמיכה עקב מחלה ההורה או האח/ות. 
מאת: ד"ר רוני רדו, זואולוג, ורותם הרשקוביץ, מטפלת בעזרת בעלי חיים, "אורנית", "עזר מציון".
טיפול בפינת החי ע"ש "אורנית" לילדים חולי סרטן
מיומנה של מטפלת בעזרת בעלי חיים במעון אורנית
 
רעות (שם בדוי) בת ה-9 הגיע לאורנית בעקבות מחלת האם. רעות, ילדה מופנמת, ביישנית, חסרת ביטחון ורגישה מאוד, התחברה לפינת החי, ובמיוחד לשתי הכלבות – ננה ויפית. שלושה חודשים לאחר שהגיעה לאורנית החלה רעות בטיפול פרטני במסגרת פינת החי. במפגשים הראשונים רעות הייתה שקטה מאוד וכלל לא יצרה קשר עין. החל מהמפגש השלישי החלה לדבר בקול חזק וברור יותר ולהישיר מבט. רעות הזמינה אל הטיפול מגוון בעלי חיים: כלבות, צ'ינצ'ילות, צבים וארנבונים. רעות גילתה עניין רב בטיפול בבעלי החיים כאשר הם היו חולים ובחנה מקרוב את תגובתם כאשר טיפלנו בהם. בנוסף, רעות אהבה לצפות בהתנהגותם של בעלי החיים ופירשה את האינטראקציות ביניהם כמשפחה שחווה ריב וקושי, כפי שהיא עצמה חווה במשפחתה בתקופה קשה זו. רעות יצרה קשר מיוחד עם הכלבות, ננה ויפית, ובחרה בכל מפגש להכניס אחת מהן או את שתיהן לחדר הטיפולים, הנמצא בפינת החי. רעות התקשתה מאוד להביע רגשות בדרך ישירה או עקיפה. יצרנו יחד משחק המתייחס לרגשות, ובחרנו רגשות שעליהם נרצה לשאול.
ילדה חולת סרטן  וארנב
טיפול עם חיות לוגו עזר מציון
רעות הצליחה להביע את רגשותיה ותחושותיה בהתייחס לכלבות, ובהמשך גם בהתייחס למשפחתה וחוויותיה.

באחד המפגשים, שיחקנו משחק שבו שאלתי אותה מה הדבר שהכי קשה לה. רעות, שישבה על הרצפה כשיפית בחיקה, סיפרה כי הדבר שהכי קשה לה הוא לדבר מול אנשים, כי היא מאוד מתביישת. 

זו הייתה הפעם הראשונה שרעות דיברה מיוזמתה על עצמה בפתיחות. לאחר מספר חודשים ערכנו מסיבת יום הולדת ליפית וננה. כחלק מהפעילות ילדים עלו על הבמה והדגימו תרגילים שהם למדו לעשות עם ננה ויפית. גם רעות עלתה לבמה, על אף הקושי לעמוד מול קהל, והדגימה תרגילים עם יפית. מאוחר יותר אף הדגימה לילדים חדשים שהגיעו לפינת החי איך לעבוד עם יפית וננה.   

הטיפול ברעות נמשך כשנה ושלושה חודשים, והסתיים עם סיום המחלה של האם ובחירתם להיפרד מאורנית ולהמשיך במסלול חייהם. במהלך שנה זו, רעות צברה ביטחון רב ואף הפכה לדמות משמעותית בפינת החי. 
 
צילומים: עזר מציון