אנימל - שמירה על הגב בזמן תרגול רכיבה טיפולית
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
שמירה על הגב בזמן רכיבה ילדה רוכבת על סוס
מאת: מאיר אפל - פיזיוטרפיסט
הרכיבה הטיפולית תופסת מקום בתחום הטיפולים ההוליסטיים והרפואה המשלימה.

מטפלים שהתמחו בטיפול ברכיבה מתאימים את הרכיבה למגוון רחב של פתולוגיות שונות בתחום הפיזי ובתחום הנפשי.
השימושים רבים ומיועדים לשיפור תפקודים נפשיים, מוטוריים, קוגנטיביים, רגשיים, חברתיים ותקשורתיים.

השיטה תופסת מקום מרכזי כחלק ממערך הטיפולים שניתנים לנפגעי מערכת העצבים, מקרים כגון נפגעי עמוד שדרה, שבץ מוחין [C.V.A] לילדים שסובלים משיתוק מוחי [C.P] טרשת נפוצה לסוגיה [M.S].
 
תמונת אילוסטרציה
מאחר והרוכב המטופל סובל ברוב המקרים מבעיות מוטוריות ומבעיות של שיווי משקל ובכדי לייעל את הרכיבה ותוצאותיה על המטפל להתייחס באופן קפדני ליציבת הרוכב ולהתאים תרגילים לפני העליה על הסוס, תוך כדי רכיבה, ובתום השיעור כשיורדים מהסוס.
שמירה על הגב ותרגילי חימום והרפיה חשובים לפני כל פעילות ספורטיבית כגון חתירה על קיאקים, גלישת רוח, אופנים וכו. זאת במטרה לשמור על הגב ולהימנע מכאבי גב ופציעות ספורט.

שלב א'
לפני העלייה על הסוס נבצע תרגילי מתיחה עדינים לגב העליון ולגב התחתון, תרגילי הגמשה לחגורת הכתפיים ומתיחות עדינות לשרירי הירכיים והשוקיים הקדמיים והאחוריים.

שלב ב'
תוך כדי שיעור הרכיבה. יש להקפיד על ישיבה זקופה תוך כדי שמירה על קשת המותן הקפד שהראש זקוף ונמשך בקו ישר בהמשך למנח עמוד השדרה. התחל בתנועות שחרור לחגורת הכתפיים סיבובים קדימה ואחורה בשתי הכתפיים ביחד וכל אחת מהן בנפרד בקצב זהה עם תנועות הפיתול של הסוס. בצע סיבובי גו מצד לצד עם תנועות הראש ובלעדיהן, לצורך הקשיית התרגילים נתק את ישבנך מהאוכף והתרומם תוך כדי הקפדה על שמירת שיווי המשקל ושוב חזור על התרגול.

שלב ג'
בתום הרכיבה רד מהסוס המשך ללכת תוך כדי בצוע תרגיל צעידה עם רגלים גבוהות. הקפד לשמור על היציבה הנכונה, המשך בתרגילי שחרור לחגורת הכתפיים ומתיחות עדינות לשרירי הירכיים והשוקיים ולגב.
 
זכור כי תרגילים לשחרור הגב יעזרו למנוע כאבי גב במהלך הרכיבה ולאחריה לכן ההכנה לפני הרכיבה חשובה אף יותר מהרכיבה עצמה.