אנימל - אנימל TV - טיפול בעזרת כלב טיפולי בילד ואימא לאחר גירושים
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
רקע

"ילד בן 10, עם רקע של הורים שהתגרשו לא מזמן. הילד חי עם האימא ויש לו אחים ואחיות. הוא התחיל להתנהג בצורה אלימה כלפי חברים שלו בבית הספר ובמיוחד כלפי האימא. היחסים בין האימא לבין הילד התחילו להיות קשים ובעייתיים, גם מבחינת סבלנות אחד כלפי השני וגם מבחינת היחסים של יכולת התקשורת בינהם.
 

זה לא יאמן איך כלב יכול לשפר בעיות התנהגות אצל ילדים


על טיפול בילד להורים גרושים, שהתנהג באלימות כלפי החברים בכיתה וכלפי אימא שלו ואיך טיפול בעזרת כלב קטן עזר לו לשפר את התנהגותו ולשפר את מערכת היחסים עם האימא. ועל היתרון הגדול והמשמעותי של עבודת הטיפול עם  כלבים, ובאמצעות השימוש בתהליך אילוף כלבים.
 

על התהליך הטיפולי

התחלנו לעבוד עם הילד על תהליך של אילוף כלבים, בעזרת עבודה של העצמה ושל תקשורת בין אישית אל מול הכלב. הצלחנו להגיע למצב שהילד הפחית את האלימות כלפי החברים בבית הספר. הוא למד התנהגויות חדשות: איך להתמודד עם תסכול, איך להתמודד עם מצבים חברתיים שהיו לו קשים בצורה חיובית יותר וטובה יותר.

שמנו לב, שעדין היחסים בין האימא לבין הילד עדין היו בצורה של ריבים ולא הולמת אחד כלפי השני.

החלטנו לערב בטיפול את האימא ולקחנו כלי טיפולי של היפוך תפקידים. יצרנו תהליך עבודה של אילוף כלבים שבעצם הילד מאלף את הכלב צ'יקו והוא מלמד את האימא איך לאלף אותו.

התהליך עם האמא עבד נפלא היות שלאמא לא היה שום ניסיון חיים של "איך לאלף כלב" או "איך לעבוד בכלל עם כלבים ואיך לגשת לכלבים". הילד שכבר היה לו ניסיון של עבודה של מספר שבועות היה מאוד גאה והיתה לו יכולת מאוד יפה להעביר את המידע אל אימא שלו.

מה שנוצר זה הסתכלות חיובית של האימא כלפי הילד, שהעצימה אותו בעזרת הבנה של שניהם שזה בעצם תהליך שאפשר לדבר ולעשות דברים ביחד. בלי צעקות ובלי אכזבות יותר מידי. איך להתמודד גם כשלא ברורים: היו כמה פעמים שהילד לא היה ברור כלפי האימא והאימא לא הבינה מה צריך לעשות ודרך האילוף כלבים וההבנה שהכלב הוא המטרה כביכול שאיתו אנחנו צריכים להגיע לתרגיל מסוים או פקודה מסוימת הם הצליחו לגבור על היחסים הבעייתיים בינהם וללמוד תקשורת בריאה יותר, טובה יותר ונעימה יותר."
 

מיכל ילוז מפורטל אנימל מראיינת את רועי לויט, כרמית ברזילי וצ'יקו הכלב ממרכז איכו"ת 
על בחירת הכלב המסייע בטיפול

כרמית: "בחירת הכלב מאוד משמעותית בתהליך של הטיפול, צ'יקו בגלל שהוא כלב קטן, ניתן להשתמש בעובדה הזאת כדי לעבוד עם מטופלים בעלי צרכים מיוחדים בתפקודים נמוכים. ניתן להשתמש בפקודה שאני מלמדת את הכלב מראש לעלות על הרגליים של מטופל ובאמצעות הפקודה הזאת אני יכולה לגרום לכלב לעלות על המטופל ולעורר אלצלו המון חושים בגוף ותחושות שהכלב מעורר מעצם העלייה של הכלב."

היתרון בטיפול בעזרת אילוף כלבים

רועי "היתרון בטיפול בעזרת אילוף כלבים הוא ביצירת משולש טיפולי בקשר שבין שני אנשים ובעזרת הבעל חיים שהוא הכלב עבודה משותפת."

על המטפלים במרכז איכו"ת

רועי לויט וכרמית ברזילי מנהלים יחדיו את איכו"ת - אילוף כלבים ותרפיה. איכו"ת עוסקת בשני תחומים עיקריים והם, טיפול בעזרת כלבים ואילוף כלבי שירות. שנינו מאלפי כלבים מוסמכים.

בטיפול בעזרת כלבים אנו עובדים בשני מישורים: 1. טיפולים קבוצתיים הניתנים במוסדות. יצרנו תכניות ייחודיות של טיפול בעזרת כלבים, המותאמות לאוכלוסיות השונות. כמו למשל, נוער  בסיכון, בעלי צרכים מיוחדים, פגועי נפש ועוד.

2. בקליניקה הפרטית אנו מציעים שירותי טיפול פרטניים בעזרת כלבים, שניתנים על ידי מטפלים מוסמכים. באמצעות הייחוד של הכלב, מעצם היותו בע"ח המחפש את  הקשר ואת התקשורת עם האדם.

כרמית ברזילי
תואר ראשון בחינוך ובתאטרון של האוניברסיטה העברית
תעודת מאלפת כלבי עזר ושירות (Assistance Dogs) מטעם המכללה הישראלית למקצועות האילוף
תעודת מאלפת כלבים מטעם MY-DOG בשיתוף עם האוניברסיטה העברית ובית החולים הוטרינרי בבית דגן

רועי לויט
תעודת תרפיסט בעזרת בעלי חיים מטעם מכללת ספיר
תעודת מאלף כלבים מטעם MY-DOG בשיתוף עם האוניברסיטה העברית ובית החולים הוטרינרי בבית דגן
ניהול כלביית MY-DOG
 
ניסיון מקצועי
מרצים בבתי ספר ללימוד כלבנות טיפולית.
בניית תכניות חינוכיות, שיקומיות וטיפוליות בשילוב עם כלבים לאוכלוסיות מגוונות וישומן במוסדות שונים.
אילוף והכשרת כלבי עזר למגוון רחב של בעלי צרכים מיוחדים.
שיקום ואילוף כלבי עמותות ושילובם בבתים ומשפחות.
הרצאות בנושא כלבנות ושילוב הכלב עם האדם.
אילוף, חינוך ופתרון בעיות התנהגות של כלבים רבים.
תרפיה בעזרת בעלי חיים במסגרות שונות.