אנימל - האם כל כלב יכול להיות כלב טיפולי?
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
האם כל כלב יכול להיות כלב טיפולי ילד מחזיק כלב
מאת: עופרי המפה שוחט, הכשרת כלבי שירות תרפיה וכלבים טיפוליים
בשנים האחרונות מתרחב תחום הטיפול עם בעלי חיים. תרומתם של בעלי החיים השונים לתהליכים טיפוליים היא רבה.
בין מגוון בעלי החיים שניתן להיעזר בהם הוא הכלב.
הכלב נחשב לידידותי, הוא בעל פרווה נעימה, הוא מפגין אהבה, רצון לקשר ואוהב שמלטפים אותו. 
"הכלב שלי מאוד ידידותי לילדים ולכן אפשר לעבוד אתו ולשלב אותו בתהליך הטיפולי" – ישנם כלבים רבים שלא מהווים איום ומקבלים מגע של ילדים בברכה, גם כשהמגע לא  תמיד נעים. אבל כלב הוא לא ארנב או אוגר ועם כלב ניתן לעזור בתחומים שונים ומגוונים יותר בשל הקשר המיוחד בין האדם לכלב. תקשורת, וויסות חושי, אחריות, הכרה בזולת, סובלנות ועוד.
המטפל והכלב עובדים כצוות: מערכת יחסים וקשר בין האדם לכלב מבוססים על קירבה נפשית, הכרה בצרכים של הכלב והכרה בערך מערכת היחסים. מבחינתו של הכלב הקשר הסוציאלי, הרגשי הוא בינו לבין בעליו, המטפל. הכלב לא יכול לראות במטופל את מי שמעניק לו ביטחון ויציבות, את מי שמעניק לו את צרכיו. 
המטופל מהווה קשר סוציאלי, משני וארעי לכלב הטיפולי. הכלב כחלק מתפקידיו וחינוכו יגיב למטופל וישתף איתו פעולה אבל הוא לא יוכל לראות במטופל את המנהיג שלו. 
המטפל חייב לתווך בין המטופל לכלב כשזה קשור להרגשת ביטחונו של הכלב. הקשר ומערכת יחסים ראשונה ועיקרית לכלב זה עם בעליו, המטפל. 
 
לכלב יתרונות טיפוליים חשובים ולכן הוא אחד מהחיות החשובות שניתן להיעזר בהן בתהליך הטיפול. הכלב יכול להוות מתווך בין המטפל למטופל ולתרום ליצירת אווירה נעימה בזמן הטיפול וכמובן הוא עוזר לחזק ולעודד התנהגויות שונות. הכלב מקבל אותנו כפי שאנו, מגיב ומראה שמחה לקרבתנו, הוראות שונות והעבודה אתו  מחזקים מאד אצל המטופלים את הרגשת השליטה ומעודד העצמה אישית. למשל  ילדים עם בעיות קשב וריכוז נתקלים יום יום בקשיים במסגרות השונות, העבודה עם הכלב מחזקת מאוד את ההרגשה של השליטה וההצלחה. הקשר עם הכלב מחזק את ביטחונם האישי ומעניק הרגשה של שמחה. 
 
כלב טיפולי חייב לעבור הכשרה
גם אם הכלב ידידותי לילדים, ללא הכשרה מתאימה הוא  לא תמיד יכול לתרום באמת לתהליך הטיפולי. כדי " לנצל" את כל היתרונות שהכלב יכול להעניק לתהליך הטיפול צריך שהמטפל יידע איך לעבוד נכון עם כלבו. יכיר ויבין את עולמו וצרכיו  של הכלב. 

קשר בין המטפל לכלבו, המבוסס על הכרת עולמו של הכלב וכבוד הדדי, מחזק את העבודה המשותפת ביניהם, נותן למטפל כלים רבים לתהליך הטיפולי ומחזק את ההכרה החברתית של הכלב, כך גם הכלב מרגיש שותף התורם ללהקה שלו. עבודת הצוות חשובה בתנאים בהם הכלב כבר עייף, בתנאי לחץ, לדוגמה תנאים של טיפול קבוצתי עם ילדים במצב של המולה, או בתנאים שיש גירויים חזקים מסביב, כלבים אחרים, חתולים, רעש ועוד. 
 
בדיוק כמו הכשרת כלבי שירות לבעלי מוגבלויות או הכשרת כלבי נחייה לעיוורים כך גם כלבים טיפוליים צריכים לעבור הכשרה לתפקידם ולהיות מחונכים היטב לתפקיד זה. 
לא כל כלב ולא כל סוג של כלב מתאים לעבודה טיפולית. בחירתו של הכלב המתאים הוא הצעד הראשון בהכשרת כלב טיפולי. ההכשרה של הכלב  כוללת לימוד הכלב להוראות שונות כמו: שב, ארצה, להישאר, משחק, הבאת חפצים, גלגול, קפיצות ועוד...  חינוך הכלב לפעולות שבעזרתן  הוא יוכל  להיות שותף. ולימוד המטפל לחנך את כלבו בצורה נכונה, ללמדו התנהגויות התורמות לתהליך הטיפולי ועבודת צוות טובה.

היכרות טובה עם טבעו של הכלב ואופן חשיבתו תורמת גם היא לתהליך הטיפול. לדוגמה  בעבודה עם ילדים הסובלים מקשיים חברתיים ומתקשים להבין קודים חברתיים ולהשתלב במסגרות השונות, הבנת שפת הכלב, תקשורת לא מילולית, יכולה לעזור בהתניה ולימוד תקשורת לא מילולית גם בחברה שלנו. הרצון של הילד למגע עם הכלב עוזר בהעברת תכנים של תקשורת חברתית, תקשורת לא מילולית, העברת והבנת רגשות של הזולת ועוד.
 
כאשר אנו עובדים עם כלבים ונעזרים בהם בתהליך הטיפולי אנו חייבים לחשוב גם על טובתם  וצרכיהם, כפי שאנו מחויבים להתחשב בכל חיה שאנו נעזרים בה.
 
שילובם של כלבים בזמן טיפול מצריך היכרות יסודית עם עולמו של הכלב, צרכיו ומניעיו  והבנה לאופן שבה הוא חי, חושב ולומד. חינוך, המבוסס על כבוד הדדי, הוא הבסיס להכשרה של כלב טיפולי ולשיתוף פעולה טוב אתו בזמן הטיפול. חשוב שמטפלים עם כלביהם יעברו הכשרה משותפת וילמדו לעבוד כצוות "אדם-כלב". 
בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בחינוך מיוחד, מטפלת בגישה הקוגניטיבית התנהגותית. טיפול בעזרת כלבים בשילוב CBT מתאים לילדים ונוער (מגיל 6) החווים  קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. כגון רגשות של ערך עצמי נמוך, חרדות שונות, קושי בשליטה ויסות עצמי, בעיות קשב וריכוז, דחייה חברתית, בדידות ועוד. הטיפול פרטני.  "קסם של כלב" - תכנית טיפולית קבוצתית לילדים ונוער במסגרות חינוכיות. בנוסף - חינוך כלבי שירות ותרפיה, הכשרת כלבים טיפוליים לבעלי מקצועות החינוך והטיפול.
אזור שירות: ירושלים והסביבה
טלפון: 052-699-9455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
עופרי המפה שוחט
טיפול בעזרת כלבים בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)