אנימל - סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפולית
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
חיה טיפולית סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפולית
הכנת הכתבה: מכון מגיד, מבית האוניברסיטה העברית
התחום הטיפולי באמצעות בעלי החיים מאוד התרחב בשנים האחרונות וכלבים משולבים בתהליכים טיפוליים שונים, מכיוון שכלב נחשב לחיה ידידותית וקלה יחסית לאילוף יש לו פרווה נעימה והוא מפגין בקלות אהבה כלפי מי שמטפל בו. כלבים אינם מהווים איום מכיוון שהם מקבלים בברכה מגע של בני האדם ובמיוחד של הילדים שהמגע שלהם יכול להיות קצת אגרסיבי בלא מודע. הקשר המיוחד שנרקם בין כלב לאדם מאפשר להיעזר בו לעבודה על תקשורת, על הויסות החושי, על למידה אודות אחראיות וסובלנות וגם על ההכרה בזולת. לשם כך, על הכלבים לעבור הכשרה מתאימה שמאפשרת להם ללמוד להיות מחונכם במיוחד לתפקיד שהוגדר עבורם.
הסוג השני של הכלבים הטיפוליים הם כלבים שעוברים את ההכשרה המתאימה על מנת לשמש ככלבי נחייה לאנשים עיוורים או לשמש ככלבי שירות לאנשים בעלי מוגבלויות אחרות. בשני המקרים יש להתאים את סוג הכלב הנכון, מכיוון שלא כל הכלבים יכולים להתאים לאחד התפקידים הללו.
לא כל כלב יתאים לעבודה הטיפולית, מכיוון שכלבים אלה חייבים לעבור הכשרה על מנת לשמש בתור כלבי תרפיה. ההכשרה הזו כוללת לימוד הכלב הוראות שונות, הבאת חפצים וביצוע פעולות כמו קפיצות וגלגול. ההכשרה הזו מלמדת את הכלב להיות שותף בתהליך הטיפולי ולשם כך הכלב לומד מגוון התנהגויות שתורמות לתהליך הטיפולי. לאחר שסיים את הכשרתו, הכלב יכול לשמש כעוזר בתהליך הטיפולי, אך לשם כך על המטופל ועל האדם המטפל שלוקח חלק בתהליך הטיפולי להכיר את טבעו של הכלב ואת שפתו הייחודית. בנוסף לכך, שילוב של כלבי התרפיה מחייב את כל המעורבים בתהליך הטיפולי להכיר את יסודות עולמו של הכלב, את צרכיו ואת מניעיו, זאת על מנת שהתהליך הטיפולי יהיה מבוסס על כבוד הדדי על מנת להשיג את התוצאות הרצויות מהטיפול. כלבים אלו נועדו לעבוד עם בני נוער בסיכון, עם בני אדם בעלי פיגור שכלי, עם אוטיסטים, עם אוכלוסיית גיל הזהב ואפילו עם בני האדם הסובלים מדיכאון ולשם כך הם לומדים להעניק ולקבל מגע ללא תנאי.
 
הסוג השני של הכלבים הטיפוליים הם כלבי שירות שהוכשרו לסייע לאדם ספציפי במשימות שהוא מתקשה לבצע בשל המגבלה הפיזית שלו. כלבים אלה מסייעים לעיוורים, חרשים וגם למי שסובל מהתקפי אפילפסיה ומהיפו/היפר גליקמיה. לשם כך, הכלבים הללו לומדים להתריע על הסכנות ועל המכשולים, להרים חפצים, ללחוץ על לחצן המצוקה ויש כאלה שאפילו מסוגלים למשוך כיסא גלגלים. כלבים שעוברים הכשרה על מנת לסייע לחולי סכרת ואפילפסיה יודעים לזהות שינוי בריח הגוף שלפני ההתקף, על מנת שהם יוכלו לסייע לאדם על ידי לחיצה בזמן על לחצן המצוקה, דבר שברוב המקרים מציל חיים. קבלת עזרה מכלב שירות מאפשרת לאדם בעל מוגבלות לחוש יותר שליטה עצמית ויותר ביטחון וגם להפיג את הבדידות.
בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בחינוך מיוחד, מטפלת בגישה הקוגניטיבית התנהגותית. טיפול בעזרת כלבים בשילוב CBT מתאים לילדים ונוער (מגיל 6) החווים  קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. כגון רגשות של ערך עצמי נמוך, חרדות שונות, קושי בשליטה ויסות עצמי, בעיות קשב וריכוז, דחייה חברתית, בדידות ועוד. הטיפול פרטני.  "קסם של כלב" - תכנית טיפולית קבוצתית לילדים ונוער במסגרות חינוכיות. בנוסף - חינוך כלבי שירות ותרפיה, הכשרת כלבים טיפוליים לבעלי מקצועות החינוך והטיפול.
אזור שירות: ירושלים והסביבה
טלפון: 052-699-9455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
עופרי המפה שוחט
טיפול בעזרת כלבים בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
טיפול בעזרת כלבים מאפשר לילדים לשתף ברגשות דרך התקשורת עם הכלב. מתאים לילדים ובני נוער עם: ​חרדות​​, טראומה, שינויים בתא המשפחתי, מופנמות, אתגרים חברתיים, גילוי אלימות ועוד. מטפל בעזרת בעלי חיים מוסמך מטעם מכון מגיד, מבית האוניברסיטה העברית. מאלף כלבים מוסמך מטעם מכללת מאי-דוג, בחסות האוניברסיטה העברית ומטעם מכללת אנימה גישה חיובית (force free). תואר ראשון במנהל עסקים.
 
אזור שירות: כפר הס, השרון והסביבה
phone4, phone, contact, telephone, support, call
טלפון:  אילן זהר - 050-8086623