אנימל - בעלי חיים והגיל השלישי
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
זקנה מלטפת כלב בבית אבות עם טיפול בעזרת חיות
ד"ר דני פרוידנטל, וטרינר ראשי במותג Dr.Pet מסביר על האופטימיות והאושר שמעניקות החיות לבני הגיל השלישי ואיך הן מפיגות את תחושת הבדידות, הדיכאון והחולי.
הקשר בין אנשים מבוגרים, בני הגיל השלישי, לבין חיות מחמד נבחן על ידי חוקרים רבים ונמצא כי הוא דינאמי וכולל אינטראקציה רגשית, פסיכולוגית, תפקודית וסביבתית-חברתית. ד"ר דני פרוידנטל, וטרינר ראשי ב- Dr.Pet מזון פרימיום לכלבים וחתולים, מביא עוד כמה עובדות ונתונים אודות מערכת היחסים בין חיות המחמד לבני הגיל השלישי:

מחקרים רבים מראים שחיות מחמד משרות על בני הגיל השלישי אופטימיות ואושר, מעניקות להם חיוניות ומפיגות את תחושת הבדידות והחולי. השותפות בין האדם המבוגר לחיית המחמד תורמת לאיכות חייו, לעלייה בתחושת האושר, להפחתת הבדידות ולשיפור הבריאות הפיזית והנפשית.
 
לדברי פרוידנטל, כאשר אנשים מבוגרים שטיפחו חיות מחמד במהלך חייהם נאלצו להיפרד מהן (אם במסגרת אשפוז ממושך או במסגרת טיפול יומי), היווה המפגש החוזר עם חיית המחמד מקור לשיפור מצב הרוח ותמריץ לתפקוד. יש מבוגרים המסרבים לפעילות המוצעת להם במרכזי יום או במוסדות (פיזיותרפיה, עבודות יד או צפייה בטלוויזיה) אך נענים ללא היסוס לטיפול תרפויטי בעזרת חיות מחמד.

בעלי חיים עשויים לעודד קשרים בין בעליהם לאנשים אחרים ועל כן מועילים במיוחד לאנשים מבוגרים החיים בגפם. "אפשר לשוחח עם הסובבים על מעלליו של הכלב, לצחוק יחד וכך להרגיש חלק מקבוצה ולא לבד.

תרומה נוספת של חיית המחמד היא שהנכדים והנינים שמחים עוד יותר להגיע לביקור אצל הסבא או הסבתא." מסביר ד"ר פרוידנטל.

מבוגרים המגדלים כלבים מדווחים על יותר סיפוק מהחיים ומבקרים פחות אצל רופאים אומר ד"ר פרוידנטל. אם כי לא הוכח עדיין האם הגידול והחזקת חיית המחמד במשפחה הוא הגורם לכך או שהאנשים הבוחרים לגדל חיות מחמד הם בריאים יותר מלכתחילה.

הטיפול בבעלי החיים ופעולת הליטוף מביאים לתנועת איברים, הפעלת רגשות, הענקת תחושת חיים, קשר לטבע וחיוניות אצל האדם המבוגר. היבט נוסף הוא יכולתם של בעלי חיים לשכך כאבים בקרב מבוגרים: בעלי חיים מהווים אמצעי להסחת הדעת ובכך הם מסייעים בהפחתת הכאב.

בעלי החיים יכולים לסייע לקשישים גם בתחום הפיזיותרפיה: באמצעות בעלי החיים מעודדים את הקשיש לבצע פעולות מסוימות כדוגמת זריקת כדור עם הכלב ויציאה לטיול הכלב. בזמן שהוא והכלב לכאורה רק משחקים, אנו גורמים לו להפעיל את שרירי הזרועות, להתאמן במתן פקודות מובנות ולהיות מרוכז וערני.

היתרון הגדול של בעלי החיים הוא שהם מקבלים אותנו, בני האדם, כפי שאנחנו, בלי להיות שיפוטיים. הם מגלים אהבה ללא גבולות גם כאשר האדם שעומד מולם הוא קשיש לגמרי. בנוסף, מסביר ד"ר פרוידנטל, דווקא בגיל בו הקשישים מרגישים כאילו הורחקו מהחברה ושאין בהם עוד צורך מבחינה חברתית ותעסוקתית, נוכחותו של בעל החיים מספק להם את התחושה שיש עדיין מי שצריך אותם. הטיפול בבעל החיים תורם לתחושת הביטחון ולחיזוק הערך העצמי שלהם.
אודות AnimalCare

"AnimalCare" הינה החטיבה הוטרינרית בקבוצת כצט, הפועלת מזה 20 שנה ומנוהלת על- ידי הוטרינר דר' דני פרוידנטל. החטיבה עוסקת בתזונה, בריאות, טיפול, טיפוח ושיפור איכות החיים של בעלי החיים. מוצרי AnimalCare משווקים בחנויות לציוד חיות מחמד, במרפאות וטרינריות, וברשתות השיווק.