אנימל - חוויות של דר יוני יהודה מכנס בGreen Chimneys
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
כותב: ד"ר יוני יהודה - פסיכותרפיסט, מטפל מומחה בעזרת בעלי חיים
חזרתי כעת מכנס מעורר השראה, ששמו Growing Together :Kids, Animals and Sowing the Seeds of Resiliency - "לצמוח יחד: ילדים, בעלי חיים וזריעת זרעי חוסן", שהתקיים ב-Green Chimneys בברוסטר, ניו יורק.

כאשר הגעתי לשם על מנת להשתתף בכנס ולשאת נאום, נדהמתי מהצמיחה המרובה של המקום ומכל מה שראיתי שנעשה שם במהלך השנים שעברו. כולל קמפוס קלירפול.

Green Chimneys, אשר נוסד ע"י סם ומיירה רוס (Sam and Myra Ross) הוא מקום יפיפה, ברגע שאתה נכנס לשטח ורואה 
את הגינון ופוגש מגוון של בעלי חיים לא אנושים (בעלי חיים) ובני אדם, כך גם המפגש עם הצוות המדהים והילדים ברי המזל אשר לומדים כאן. בדרכים רבות הלא-אנושיים ובני האדם מחנכים זה את זה, מסייעים זה לזה, ומרפאים זה את זה. 

בהצהרת החזון של המקום נאמר כך: "לסייע לצעירים למקסם את הפוטנציאל שלהם באמצעות הענקת שירותי דיור וחינוך, שירותים קליניים ופעילות פנאי בסביבה בטוחה ותומכת  אשר מטפחת קשרים עם משפחותיהם, עם הקהילה, עם בעלי החיים ועם הטבע." מן ההתחלה, התבססה הפילוסופיה של Green Chimneys על האמונה כי אם תינתן לילדים הזדמנות לחקור ולגלות את החוזקות הטבועות בהם בסביבה בטוחה ומובנית מבוססת-טבע, אזי ישתפרו ההערכה העצמית שלהם והחמלה שלהם, וכן מיומנויות ההתמודדות והמיומנויות החברתיות שלהם.

גישתו של Green Chimneys מבוססת על הרעיון של מסגרת טיפולית מועשרת אשר מחברת יחדיו אנשים עם בעלי חיים וצמחים במערכת יחסים הדדית המועילה לכולם. קשר אדם-בעל חיים, וקשר עם כל ההיבטים של הטבע – עשוי להשפיע עמוקות על אנשים; 

אלמנטים אלה הנם חלק מובנה של הקמפוס ב Green Chimneys ושל הזהות הארגונית שלו. כל אחת מן התוכניות שלנו דוגלת בכבוד ובערך של כל היצורים החיים והמטרה שלנו עבור ילדינו, עבור הצוות שלנו, וכן עבור כל מי ששותף לנו היא להביא ידע ומשמעות למערכות היחסים שלנו עם העולם ובינינו לבין עצמנו." (תוכלו לקרוא על המרכז הטיפולי הכולל מגורים במקום כאן).
 
כשהגעתי, קיבל את פני מייקל קאופמן אשר מנהל את מכון סם ומיירה רוס ואת מרכז חיות הבר בחווה. בטרם הספקתי לברכו בשלום, אפילו לומר "שלום מייקל, אני שמח להיות כאן", הוא, עם הלהט המדבק שלו, החל להסתובב איתי ולהראות לי את המקום ולהציג בפני את בני האדם ואת בעלי החיים האחרים ולספר על צמיחתו המדהימה של המקום ועל הישגיו. מרכז החווה וחיות הבר (Farm & Wildlife Center (link is external) הנו ביתם של כ- 300 בעלי חיים, שנפגעו לצמיתות או חיות בר מוחתמים וסוסים. הטיפול המסור בבעלי החיים, מאפשר מחד את קיומן, ומאידך תפקיד תומך בטיפול בעזרת בבעלי חיים עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים. כאשר אתה מממן עלויות שוטפות של בעל חיים, אתה ממן בעצם טיפול היום יומי של המורים הפופולאריים ביותר שלנו, בעלי החיים!

האנשים שפגשתי אכן היו נהדרים, אולם פגשתי גם יצורים נהדרים ומרתקים נוספים כולל מספר סוסים, עזים, אתונות, חזירים, חולדות, נחשים וציפורים אשר שפר עליהם גורלם להיות כאן. כמו כן פגשתי שני גמלים בקטריים, פינקס וסייג', אשר הגיעו ל-Green Chimneys מ-Sacred Camel Gardens link is external). 

מייקל סיפר לי כי הוספתם של הגמלים למגוון התוכניות התרפויטיות, החינוכיות ותכניות הפנאי בGreen Chimneys העניקה לתלמידים, לצוות, לציבור הרחב, ולכל אחד אשר מגיע הנה, הזדמנות ליצור קשר עם בעל חיים נוסף, לבנות מערכות יחסים בריאות ומשמעותיות, ללמוד, ולהרוויח מן האינטראקציות עם אנשים אחרים בנוכחותם של בעלי חיים מיוחדים אלה. גמלים אלה הגיעו מ-(http://sacredcamelgardens.com). סטיואר קמפס, המנהל את המקום ואני חברים דרך האינטרנט מזה שנים רבות, עוד כשחי באוסטרליה. זכיתי לשבת עימו ועם הגמלים לילה שלם, שוחחנו על הנאקה שלי "בקלאווה". סטיוארט נתן לי רעיונות וכלים חדשים, כיצד לפעול עם הגמלים, בטיפול בעזרת בעלי חיים, עם ילדים ומבוגרים כאחד. בעלי חיים עצומים מפחידים אלה מסוגלים להיות עדינים.

בטיולי במקום עם מיירה וד''ר סם רוס, פגשתי גם את וילבור, חזיר גדול למדי, יש שיאמרו עצום, אשר מתגורר עם ונילה, עז שמעדיפה את חברתם של החזירים על חברתם של העזים. וילבור נמכר במכירה פומבית כאשר היה צעיר, ואדם בעל כוונות טובות רכש אותו, במטרה לגדלו ו בביתו הפרברי. במהרה הוא גילה כי אינו יכול להחזיקו, ועל כן הוא נמסר למקלט לכלבים ולחתולים בניו רושל. המקלט התקשר לGreen Chimneys ושאל אם יש להם בית עבור וילבור. הסתבר שיש מקום עבורו, והוא עבר להתגורר שם. וילבור וונילה מבלים יחדיו תמיד והידידות  ביניהם, יש ידידות בין מינים שונים, משמשת מודל לאנשים רבים הפוגשים בהם.

למחרת, החל הכנס, וכפי שציינתי לעיל תוכלו לקרוא כאן על מגוון הדוברים בו (כאן). תוכלו לקרוא את תיאורו של הכנס מפיו של מייקל קאופמן כאן על מנת לקבל מידע נוסף על התכנית. 

היבט חיובי נוסף של הכנס היה נוכחותו של חברי הטוב, פרופ' פיליפ טדשי, מנהל "המכון לקשר אדם-בעלי חיים" Institute for Human - Animal Connection - IHAC בבית הספר הגבוה לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת דנוור. כמו כן נכחה קבוצה של כ-35 סטודנטים מן התכנית שלהם לתואר מוסמך, יחד עם נינה אקהולם פריי (Nina Ekholm Fry) שהנה מומחית בתרפיה בעזרת סוסים ושהיא עמיתה ב-IHAC - מרכז לחקר יחסי הגומלין והבריאות של אנשים, של בעלי חיים ושל הסביבה. הלוואי והיו מקומות רבים נוספים כמו IHAC. יש התוהים מדוע ממוקם IHAC בבית ספר לעבודה סוציאלית, ותגובתי היא שבעיות רבות של אינטראקציה בין אנשים לבין בעלי חיים הם במהותן אכן בעיות חברתיות. 

מדהים היה לחוות את  מגוון הנושאים אשר כוסו ועוד יותר את מסירותו של כל אחד ואחד ממשתתפי הכנס. 
מהרצאתו של פרופ'  PHILIP TEDESCHI MSSW, LCSW – אוניברסיטת דנוור, מנהל התוכנית ל AAI בתואר שני בעבודה סוציאלית.

למדנו: כי סיכון וחוסן, יכולים לאפשר התפתחות חיובית של הנוער, זאת תוך מיקוד בנקודות החוזק שלהם, ולא בחולשות. פיליפ תיאר 6 עקרונות משמעותיים
 • קומפטנטיות - יכולת הכלה ויצירת קשר פנימי
 • ביטחון ערך עצמי חיובי וחוללות עצמית (יכולת פנימית למצוא את הכוחות)
 • קשר, קשרים חיוביים
 • אופי: סטנדרטים, נורמות תרבותיות, יושר, אנושיות (כבוד כלפי נכון ולא נכון)
 • רגשות חמלה כלפי בריאותם ורווחתם של בעלי חיים: לימוד אמפתיה וסימפתיה
 • תרומה, אכפתיות
כמו כן פילפ הסביר את המושג "הטיפול הירוק" – Green Care.
"טיפול ירוק" בGreen Chimneys
 • ילדים לומדים באמצעות אינטראקציות מתוכננות היטב ומועברות מתוך כוונה תחילה
 • הכשרה מקצועית ולימוד מיומנויות
 • חמלה: סימפתיה, אמפתיה
 • תרומה לחברה (כלבי תרפיה בונים גשר)
 • אכפתיות: תוצאות ניתנות לצפייה
 • ילדים זקוקים למשאבים והם עצמם מהווים משאב עבור הזולת ואף עבור בעלי החיים 
מה למדנו מ-BRINDA JEGATHEESAN PhD – פרופסורית באוניברסיטת וושינגטון
 • איזו חשיבות יש לתרבויות, במערכות היחסים בין ילדים לבין בעלי חיים וכיצד אנו  מתמודדים עמה, כבעלי מקצוע?
 • חשיבותם של דת, הורים, מורים, עמיתים ומדיה.
 • חינוך לאנושיות.
 • ברינדה סיפרה סיפורים יפהפיים על האופן בו התמודדו ילדים במערכות יחסים עם חיות מחמד בתוך מצבים המושפעים מן התרבות
 • רווחת בעלי החיים ב-AAI: "לעולם אין להמעיט בערכו של כוחו של טוב לב כאשר עובדים עם בעלי חיים. בעלי חיים הנם יצורים רגשניים כמו בני אדם, ועלינו להתייחס אליהם כפי שאנו מצפים שיתייחסו אלינו." 
מה למדנו מ-Roswitha Zinck מנהלת מרכז לטיפול עם ובסביבת הסוסים באוסטריה
 • גישה נפלאה, מכבדת מאוד, מעניינת וייחודית להכנת סוסים בתהליך של מתן סיוע לתרפיסטים בהתערבויות בעזרת בעלי חיים
 • סוסים כיצורים אינטליגנטים, אמוציונליים, בעלי אופי משלהם, רצון משלהם, ואופני תקשורת משלהם. חיוני כי נבין זאת!
 • כמו כן חשוב מאוד שנבין כולנו את שפת הסוסים, משום שמתוך זאת נבין טוב יותר את שפת האדם. 
מה למדנו מ-MSW, AASW Adam Clark ממחה לליווי משפחות באובדן חיות המחמד שלהם.
אובדן של חית מחמד הנו חוויה חשובה עבור כל הילדים ויש להתייחס לכך בזהירות
אובדן כזה מכין ילדים לחוויות אובדן בשלב מאוחר יותר בחיים ישנן השקפות שונות לגבי רגשות וקוגניציות של בעלי חיים: האם בעלי חיים מרגישים? האם יש לבעלי חיים זיכרונות?

מה אנו חושבים?
בהקשר זה אציין כי אדם אוחז בתפיסה, שלבעלי החיים – אין פחד מהמוות.
עבורי דברים אלו, היו קשים לשמיעה, והבעתי מחאה מכובדת אך ברורה.


מ-MICHAEL KAUFMANN  – מנהל החווה וחיות הבר ומנהל GREEN CHIMNEYS 
ו-MIYAKO KINOSHITA – מנהלת התוכנית החינוכית ב-GREEN CHIMNEYS
ו-MARIE-JOSÈ ENDERS-SLEGERS Ph.D פרופסורית באוניברסיטה הפתוחה בהולנד,
סגנית נשיאה בארגון ה IAHAIO.

בהרצאה ושיח למדנו, תובנות מדעיות חדשות: דמיון במוחות של אנשים ובעלי חיים 
 • (Jaak Panksepp (2011);Hare and Tomasello (2005); Porges (2007
 • פענוח נוירו-מדעי רגשי בין מינים של חוויות רגשיות ראשוניות של בני אדם ובעלי חיים הקשורים אליהם (Panksepp)
 • השורות הרלוונטיות המהוות ראיה הן כדלקמן: 1) קל להפיק תגובות רגשיות עוצמתיות בלתי מותנות באמצעות סטימולציה חשמלית מקומית (ESB); אפקטים אלה מרוכזים באזורים עתיקים של המוח הסאב-קורטיקלי. 
 • תוארו שבעה סוגים של התעוררות רגשיות: חיפוש, זעם, פחד, תשוקה, אכפתיות, פניקה/צער ומשחק
 • מעגלים מוחים אלה ממוקמים בתוך אזורי המוח הסאב-קורטיקלי ההומולוגי בכל בעלי החוליות שנבדקו. 
המסרים של מרק בקוף – MARC BEKOFF PhD - פרופסור באוניברסיטת קורולדו, מומחה בביולוגיה התפתחותית ואקולוגיה.
 • לַמֵּד את ילדינו היטב
 • ילדים הם העתיד!
 • בעלי חיים אנושיים ובלתי אנושיים שייכים לסביבה חברתית זהה: הבה נפתח את הלבבות שלנו.
למדנו מההרצאות והסדנא של – YONI YEHUDA PhD, MEd – מייסד ומנהל "מרכז חוויות", מנהל בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים, מכון מגיד, האוניברסיטה העברית בירושלים.

AAP - Animal Assisted Psychotherapy מסייעת לשרוד הפרעת דחק פוסט טראומטית – PTSS,  טראומה ודחק מתמשכים.
כל בעל חיים יכול לסייע באופן יחודי  ומיוחד, בכל מקרה וצורך טיפולי. 
חווינו כיצד לבחור את בעל החיים המתאים ביותר, תוך סקירה של בחירה בין 90 מינים.
לְמַדנו והתנסנו במודל  המשולשים הטיפוליים שפיתח יוני.
למדנו, אלו צעדים יש לנקוט טרם בחירת הטיפול, וכיצד בונים תוכנית טיפולית ע''פ המודל:
 • אנמנזה, איסוף מידע.
 • דינמיקה נפשית והגדרת הנרטיב של המטופל.
 • המשגה בעזרתן של תאוריות טיפוליות שונות
 • הגדרת מטרות ויעדים.
 • בחירת בעל החיים המתאים ביותר לטיפול
 • בנית אופרציות מתאימות לקידום המטרות הטיפוליות.
משחררים ציפור לחופשי טיפול בעזרת בעלי חיים
כאורח אישי בביתם של הגב' מיירה וד''ר סם רוס, הוזמנתי לשחרר לחופש עיט אדום זנב ששוקם במקום [מצורפת תמונה]. כו''כ התרגשתי מזמן האיכות אשר היה לי עם האנשים המדהימים העובדים במסירות וללא לאות – לעתים 24/7 – בGreen Chimneys. ילדים ובעלי חיים בעלי צרכי מיוחדים, יחד עם כל אחד אחר, יוכלו להרגיש טוב לגבי Green Chimneys ואני ממליץ מאוד לבקר באתר שלהם וכן להקדיש את הזמן לבקר אישית במקום. אני מבטיח לכם שלא תתאכזבו.
כוחו של המשחק למדנו מ-AAPT – Rise van Fleet, Tracie Faa-Thompson מומחית בטיפול במשחק בעזרת בעלי חיים המסרים שנלמדו: ילדים הם העתיד, ולכן....
 • יש להתייחס ברצינות לרווחתם של בעלי החיים המעורבים ב-AAI. נחוץ כי בעלי המקצוע של AAI ירכשו השכלה לא רק בתחומם אלא גם בתחומים של התנהגותם של בעלי החיים, רווחתם של בעלי החיים, רגשותיהם של בעלי החיים, הקוגניציות של בעלי החיים, והאתיקה של בעלי החיים.
   
 • חייבת להיות התאמה בין הקליינט, בעל החיים, המטפל, והתרפיסט (כדוגמא "מרכז חויות" של ד''ר יוני). 
   
 • איכות הקשר בין בעל החיים לבין המטפל תשפיע על האפקטים של התערבות הAAI. 
   
 • AAI אינו עסק מסחרי: הוא מספק רווחה עבור האנשים וכן עבור בעלי החיים.
ד"ר יוני יהודה - מרכזי חוויות - טיפול בעזרת בעלי
מחלוצי התחום בארץ ובעולם. מייסד ומנהל את "מרכז חוויות" לטיפול בעזרת בעלי חיים. מומחה לגידול והחתמת בעלי חיים לטיפול, בעל נסיון רב בעבודה בסביבת בעלי חיים עם מגוון רחב של אוכלוסיות Vet Technician. מדריך מומחה Supervision של A.A.T - טיפול בעזרת בע"ח, פרטני וקבוצתי.Interactive Coaching למטפלים מתחומים כלליים, סדנאת A.A.T, E.A.G.A.L.A, ורכיבה טיפולית. 
 
אזור שירות: "מרכז חוויות", אלעזר, קרוב לירושלים. מקבל פניות גם בתל אביב ובחיפה ובאזורים נוספים.