אנימל - טיפול בעזרת בעלי חיים - מוסיפים חיים לטיפול
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
ילדים משחקים עם ארנב טיפול באנשים בעזרת בעלי חיים
מאת: מיכל ילוז
לבעלי חיים יש תכונה מדהימה, הם מקבלים אותנו בני האדם כמו שאנחנו וללא שיפוט. כאשר בעלי חיים נוכחים בטיפול הם גורם טיפולי נוסף חי ומגיב לסיטואציה, מה שמקנה לסוג זה של טיפול יתרון גדול על פני סוגי תרפיות אחרים.

היתרון המשמעותי של תחום הטיפול בעזרת בעלי חיים הוא שבעזרת החיות ניתן לעקוף מחסומים רבים שקיימים בטיפול רגיל, למשל כאשר כלב טיפולי נוכח בטיפול רגשי - הילד יכול לדבר ע"י פנייה לכלב ולשתף רגשות שלא היה משתף אלמלא הכלב היה נוכח בחדר.
רון (שם בדוי), היה רק בן 3, ילד חכם, אך מוגבל פיזית ביכולתו ללכת. מטרת הטיפול הייתה רגשית - ללמד את רון
יכולת בחירה. בשל מוגבלותו הפיזית, המבוגרים היו בוחרים בשבילו. לאחר 3 חודשי טיפול רון ביקש לראות את הצב, להאכיל אותו בחסה ולראות את הצב הולך. בקשות אלו השיגו את המטרה ללמד את רון יכולת בחירה. בנוסף, רון ביקש ללכת אחרי הצב, הוא הלך במסדרונות הגן, מרחקים שהיו עצומים עבורו - מה שבשום טיפול פיזיותרפי לא יכלו לשכנע אותו להתאמץ כל כך ולשפר את מצבו הפיזי.
 
הסיפוק כמטפלת בעזרת בעלי חיים הוא אדיר. בעזרת בעלי החיים ניתן לשפר את מצבו הנפשי והפיזי של ילד קטן.
למעשה, בתהליך טיפולי בעזרת בעלי חיים ניתן לעזור לאנשים רבים - ילדים, נוער, מבוגרים וזקנים ולשפר את
החוויות הרגשיות שלהם והפיזיות שלהם וכך לשפר את איכות חייהם.

באמצעות הטיפול בעזרת בעלי חיים ניתן לסייע לאוכלוסיות רבות ומגוונות כגון: לקויות למידה ותקשורת, עיכובים התפתחותיים, נוער בסיכון, בעיות קשב וריכוז, היפראקטיביות, אוטיסטים, אוטיזם, אספרגר, תסמונות, פיגור שכלי, שיתוק מוחין cp, נכויות, קשישים, נפגעי פעולות איבה, הפרעות רגשיות והתנהגותיות, פחד מכלבים ועוד…
 
לרוב בטיפולים בעזרת בעלי חיים בוחרים את סוג החיה בה ניעזר בטיפול, לפי האנמנזה של המטופל ובהתאם למטרה הטיפולית.