אנימל - תמיכה רגשית של הלומי קרב באמצעות כלבי שירות
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
המרכז להכשרות כלבי שירות

תכנית ייחודית לתמיכה רגשית של הלומי קרב באמצעות כלבי שירות

כתבו: אילן פרומקין וצוות "המרכז להכשרות כלבי שירות"

בשנה האחרונה החל שיתוף פעולה ייחודי בין ארגון "המרכז להכשרות כלבי שירות" ועמותת "לא מפקירים" במסגרתו פותחה תוכנית ייחודית לתמיכה רגשית של הלומי קרב באמצעות כלבי שירות בהתבסס על מחקרים וניסיון רב שנים בתחום.

לאור הצלחת התכנית והצורך הגדול העולה מהשטח בכלבי שירות נוספים חבר "המרכז להכשרות כלבי שירות", בשיתוף פעולה ראשון וייחודי בישראל, לארגון Bocalan הספרדי על מנת להכשיר מאלפי כלבי שירות בסטנדרטים בינלאומיים. ארגון Bocalan הינו ארגון חברתי שהוסמך על ידי (ADI (Assistance Dogs International, המוקדש לשיפור איכות חייהם של אנשים במצבים של נכות או חיסרון חברתי באמצעות לימוד התנהגות ויישום של תוכניות כלבי שירות. 
 
כלב שירות הוא כלב אשר הוכשר בתהליך ארוך ומורכב לתת מענה לצרכים והפעולות היום יומיות של האדם אותו הוא הולך לשרת. הכשרת הכלב למענים הספציפיים נעשית על מנת שיוכל לסייע למשתמש בפעולות יום יומית בהן הוא זקוק לעזרה ובנוסף ,כלב השירות מוכשר להתנהל במקומות בהם האדם מרגיש צורך מיוחד, דוגמת מקומות ציבוריים. כלב שירות להלומי קרב מסייע בהפחתת חרדות ומתן מענה וסיוע ראשוני לאדם בזמן "פלאשבקים" ובכך, ומאפשר לו לייצר שגרה ונורמליזציה. כלב שירות מעניק ביטחון אישי ושומר על המרחב האישי של הנוהג אותו.
 


על כלבי השירות להלומי קרב

התכנית של כלבי שירות למען הלומי קרב שהועברה בשנה האחרונה ב"מרכז להכשרות כלבי שירות" מבוססת על יצירת קבוצת תמיכה הדדית ובשילוב אנשי מקצוע מתחום הטיפול הקליני. במקביל חברי הקבוצה עוברים תהליך העצמה המשלב אילוף פרטני של כלב שירות אשר הותאם באופן אישי לצרכי כל אחד/ת מהם. הכלבים הוכשרו על ידי המתמודדים בשיתוף הצוות המקצועי כיצד לזהות מצוקה או צורך של אותו אדם ולהגיב בהתאם, למדו להעניק ביטחון ואף כיצד לקרוא לעזרה במידת הצורך.

על מנת להבין כיצד כלבים יכולים לסייע נרחיב מעט על מעט מהקשיים עימם מתמודדים מידיי יום הלומי קרב. הלומי קרב אלה אנשים אשר חוו אירוע טראומתי בו הרגישו או היו בסכנת חיים במהלך שירותם הצבאי ונגזרותיו. עיקר הקושי נובע מחוויה מחודשת של האירוע הטראומתי או קטעים ממנו ("פלאשבקים") הפולשים ומפריעים לתפקוד היומיומי, עקב כך מתחיל תהליך של צמצום והימנעות, וכתוצאה מכך הלום הקרב מבודד את עצמו על מנת להימנע מטריגרים העלולים להביא להצפה. ישנה לרב חרדה ממקומות הומי אדם ומחדירה למרחב האישי, רגישות לרעשים או כל גירוי אחר שיכול להוות כטריגר להופעת ה"פלאשבק" וניסיון להימנע ממנו. כל אלה מקשים על הלומי קרב לחזור לשגרת יומם שהייתה לפני האירוע הטראומתי ומונעת מהם לשוב ולהשתלב בחברה. התהליך אותו עובר הלום קרב, מלווה לעיתים קרובות בתחושת תסכול ומסוגלות עצמית נמוכה.

כלב השירות נועד ללוות את הלום הקרב לכל מקום ומשמש כגורם מרגיע, כמפחית חרדה וכדמות מעצימה לאורך כל שיגרת היום. רבים מהלומי הקרב צריכים להתמודד החשש והפחד מ"מה יקרה לי אם "אחטוף התקף" באמצע היום" ולכן נמנעים מלצאת למקומות ציבוריים, להשתלב בשוק העבודה ואף לשהות בקרב משפחתם. כאן מגיע תפקידו של כלב השירות אשר אומן להגיב במקרה של "התקף" לסייע ואף לשמור על ביטחונו של הלום הקרב. ההתמודדות הופכת קלה יותר ומכיוון שהחרדה פוחתת כך גם מספר ההתקפים ותחושת המסוגלות עולה ואיתה האפשרות לנסות לייצר שגרת חיים והשתלבות מחדש בחברה.

משתתפי התכנית הייחודית שפועלת במסגרת "המרכז להכשרות כלבי שירות" שבכפר הס מדווחים על שיפור ניכר באיכות חייהם ואף לא פחות חשוב מכך איכות חיי המשפחות שלהם כפי שהטיב לתאר זאת גונן (שם בדוי), נשוי ואב לילדות מקסימות "הבנות אומרות שאבא שלהן שוב גיבור ואינו מפחד לצאת מהבית בחושך".... גונן, בעזרת כלב השירות שלו אייס" אף מסוגל להתמיד ולצאת עם בנותיו לבית הספר ולאסוף אותן בדרך חזרה. מתמודד נוסף, ארז (שם בדוי) מדווח על תחושת שקט ושלווה מאז שכלבת השירות שלו "טרה" נכנסה לחייו.
 


על התכנית הייחודית למען הלומי קרב

עבור משתתפי התכנית, "המרכז להכשרות כלבי שירות" הפך למעין מועדון חברים אקסקלוסיבי. הכלבייה עומדת לרשותם במהלך מרבית ימות השבוע והם מוזמנים להגיע ולתרגל יחד עם כלבי השירות בליווי הצוות המקצועי לפי צרכיהם.

התכנית בנויה על פגישות ליווי מקצועיות המתקיימות אחת לשבוע למשך שנה במהלכן לומדים המשתתפים כיצד לאלף את כלבם וכיצד ללמוד ולהתמודד עם בעיות העולות ביום יום. עצם ההתמודדות של המשתתפים עם היציאה מהבית וההגעה למרכז באופן סדיר היא ניצחון ואבן דרך משמעותית בתהליך השיקום שלהם.

שיתוף פעולה זה המחיש לנו ב"מרכז להכשרות כלבי שירות" את הצורך בהגדלת מספר כלבי השירות בישראל אך יחד עם זאת להמשיך ולשמור על הסטנדרטים המקובלים בעולם.

בימים אלו אנו יוצאים בשיתוף פעולה ראשון מסוגו וייחודי בישראל עם תוכנית Bocalan הספרדית על מנת להכשיר מאלפי כלבי שירות מהרמה הגבוה ביותר ולוודא כי כלבי השירות המאולפים במרכז שלנו עומדים בסטנדרטים המקובלים בעולם.
 


הכלבייה והצוות עומדים לרשות הלומי הקרב

בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בחינוך מיוחד, מטפלת בגישה הקוגניטיבית התנהגותית. טיפול בעזרת כלבים בשילוב CBT מתאים לילדים ונוער (מגיל 6) החווים  קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. כגון רגשות של ערך עצמי נמוך, חרדות שונות, קושי בשליטה ויסות עצמי, בעיות קשב וריכוז, דחייה חברתית, בדידות ועוד. הטיפול פרטני.  "קסם של כלב" - תכנית טיפולית קבוצתית לילדים ונוער במסגרות חינוכיות. בנוסף - חינוך כלבי שירות ותרפיה, הכשרת כלבים טיפוליים לבעלי מקצועות החינוך והטיפול.
אזור שירות: ירושלים והסביבה
טלפון: 052-699-9455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
עופרי המפה שוחט
טיפול בעזרת כלבים בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)