אנימל - כלב תרפיה
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
ילד וכלב
כתבת מקור מאת: נירית שפאץ, ינואר 2015, עריכה: כלביית שילובים
"הכלב הוא לא שיפוטי, הוא מקבל אותך כפי שאתה. הוא דומה לנו ומשקף לנו דברים מחיי היומיום: תקשורת, הורות, הבעת רגשות, התנהגות בקבוצה, התמודדות עם תסכול. זו עבודה בטבע שבה יש הזדמנות לצאת למרחבים... אני גדלתי עם כלבים והם החברים הכי טובים שלי. אפשר לראות את השמחה וההצלחה שהם מביאים למטופלים."

מה יש בכלב שהופך את המפגש הטיפולי ליעיל כל כך?
כלב הוא כמו רנטגן, הוא קולט את האדם ונותן פידבק חיובי על תקשורת חיובית. אם האדם מתקשר איתו לא נכון, הכלב יגיב בהתאם. הכלב גם מקבל את המטופל כפי שהוא. 

ילד שיש לו דימוי עצמי נמוך מתקבל תמיד על ידי הכלב בשמחה ובאהבה.

ילד שמתקשה בלימודים ובחברה ומצליח ללמד את הכלב לעשות גלגול או לעבור מסלול מכשולים, חווה הצלחה, מקום טוב ובטוח. אנשים יוצאים מכאן שונים אחרי שהם מקבלים מהכלב מגע, חום, חיבוק וחוויית הצלחה. כל זה נותן לאדם כוח. ילד שאין לו חברים מועצם רגשית. אחרי שהוא מתחבר לכלב ומאלף אותו, מזמינים את חבריו לכיתה והוא מלמד אותם איך לאלף, והם מגלים את הצד החזק שלו, שלא הכירו בבית הספר.

ינון קיטאי, שהקים את כלביית שילובים בפרדס חנה, התחיל את דרכו בתחום הכלבים בשנת 1993, כמאלף כלבים שעבד בשיתוף פעולה עם המשטרה ופעל לקידום תחום הטיפול באנשים בעזרת כלבים. ורצה לפתוח תחום חדש בישראל - טיפול באנשים באמצעות כלבים.

כך זה החל... עבודה טיפולית עם אוכלוסיות מיוחדות במעון נווה כנרת בטבריה:
טיפול בילדים עם פיגור שכלי, בשיתוף עם עובדת סוציאלית בשיטה ייחודית וחדשנית:
כל ילד קיבל כלב קבוע, טיפל בו פעם בשבוע ונוצר ביניהם קשר משמעותי המבוסס על אהבה, קבלה, נתינה, דאגה לאחר ועוד. במהלך המפגש עבדו ינון והצוות על תקשורת, על אחריות של החניך כלפי הכלב. החניכים, שכל היום אמרו להם מה לעשות, קיבלו לראשונה אפשרות לבחור ולשלוט בסיטואציה במפגש עם הכלבים. הם למדו כיצד לטפל בכלב ולאלפו. והשיפור בדימוי העצמי ובביטחון של הילדים היה בולט. הילדים התחילו ללכת זקופים ולהאמין בעצמם וביכולות שלהם. 

קשר עם קופות חולים:
ינון, יצר קשר עם קופות החולים והחל לטפל באופן מסובסד בילדים עם בעיות רגשיות, אוטיזם, בעיות התנהגות והיפראקטיביות. עם נגמלים מסמים, ובנוסף, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב במטרה לקדם את כל תחום הטיפול בעזרת כלבים בישראל.

צוות הכלבים המסייעים בטיפול:
בכלבייה כ-20 כלבים טיפוליים ש-90 אחוזים מהם כלבים נטושים או כלבים שנמסרו למרכז על ידי משפחות. במרכז משקמים אותם רגשית והתנהגותית ומכשירים אותם לעבודה עם אנשים. הכלבים הינם ברובם הגדול כלבים מעורבים, גדולים וקטנים, המהווים מענה לכל מטופל בהתאם לצרכיו. כשהכלבים מגיעים לגיל פרישה, אנו מוצאים להם משפחות מאמצות.

הטיפול בעזרת כלבים נותן מענה פרטני או קבוצתי מגיל שלוש ועד קשישים, למגוון רחב מאוד של קשיים וצרכים שונים: ילדים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים, החל מיסודי ועד תיכונים, עם ילדים ומבוגרים בעלי לקות שכלית, עם ילדים ומבוגרים בעלי לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, ילדים ומבוגרים עם בעיות נפשיות בבתי חולים פסיכיאטרים, אוטיסטים, ילדים בעלי שיתוק מוחין, מוסדות גריאטריים ועוד. בקרוב יושק בכלביית שילובים פרויקט ראשון מסוגו בעולם - טיפול רגשי בעזרת כלבים לחולי פרקינסון.

לכל אוכלוסייה בונים תכנית מקצועית ייחודית. למשל, נעזרים באייפדים כתקשורת חלופית לאלו שלא יכולים לדבר, בהם מותקן לוח תקשורת שבאמצעותו ניתן להפעיל פלט קולי כשהילד פונה אל המטפל, חבר לקבוצה או לכלב ובכך מקיים אינטראקציה חברתית. אנחנו נעזרים גם בתמונות של כלבים המביעים רגשות כגון: כלב עצוב, כלב שמח ועוד, וכך מאפשרים חיבור לעולמם הפנימי של הילדים. 

דינמיקה של להקה - הילדים שמגיעים לכלבייה עצמה יכולים לבחור להם כלב לעבוד איתו. ילד היפראקטיבי שמגיע לכאן, זז ומשתולל, רואה כלב נמרץ שרץ וקופץ. כשילד היפראקטיבי נפגש עם כלב היפראקטיבי, הוא מבין את הקשיים שלו, בונה תכנית טיפולית לכלב, עובד עם הכלב על תקשורת חיובית, גבולות וסבלנות, ודרך זה עובד למעשה על עצמו. ילד אחר עשוי לבחור בכלב ביישן, או תוקפני. ילדים עם בעיות התנהגות גם זוכים לפגוש בעזרת הכלבים אוכלוסיות נוספות ולעזור להן. למשל, כיתת אספרגר מתיכון במרכז יצאה לפעילות שהכינה בבית אבות עם הכלבים. כמו כן, מכיוון שהכלבים במקום הם כמו להקה, ילד שרואה אותם בחצר מבין את הדינמיקה של קבוצה ואת התפקידים השונים. תכנית מיוחדת לטיפול בפחד מכלבים, "פוביה מכלבים היא תחום מאוד חזק", עשרות ילדים סובלים מזה, וזו בעיה שמגבילה את החיים. למשל, ילד בן שלוש מתל אביב מטופל פה. הוא משותק כשהוא רואה כלבים, הוא לא יכול ללכת לגני שעשועים, לים ולכל מקום ציבורי בו הוא נתקל בכלבים. כשהוא רואה כלב הוא צורח, רועד ועלול לרוץ לכביש.

היכולות הנדרשות ממי שרוצה להיות מטפל בעזרת כלבים
להיות אדם בוגר שרואה בייעוד את העזרה לאחר, בעל אהבה לאדם ולכלב ויכולת לראות את טובתו ולבוא ממקום מעניק ומכיל.
בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בחינוך מיוחד, מטפלת בגישה הקוגניטיבית התנהגותית. טיפול בעזרת כלבים בשילוב CBT מתאים לילדים ונוער (מגיל 6) החווים  קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. כגון רגשות של ערך עצמי נמוך, חרדות שונות, קושי בשליטה ויסות עצמי, בעיות קשב וריכוז, דחייה חברתית, בדידות ועוד. הטיפול פרטני.  "קסם של כלב" - תכנית טיפולית קבוצתית לילדים ונוער במסגרות חינוכיות. בנוסף - חינוך כלבי שירות ותרפיה, הכשרת כלבים טיפוליים לבעלי מקצועות החינוך והטיפול.
אזור שירות: ירושלים והסביבה
טלפון: 052-699-9455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
עופרי המפה שוחט
טיפול בעזרת כלבים בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)