אנימל - מה זה כלב עזר?
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
ילד מחזיק כלב כלבי עזר
מאת: גלית ואלט, מאלפת כלבים עם התמחות בהכשרת כלבי עזר ושירות.
כלב עזר הוא כלב שעובר הכשרה דומה לזו של כלב השירות מבחינת משמעת ופקודות, בעוד שכלבי שירות מאומנים לעזור לאנשים היושבים בכסא גלגלים בלבד, כלבי עזר מאומנים לעזור למגוון של אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות או נפשיות מסוגים שונים, להלן מספר דוגמאות שיעזרו להבין כיצד כלב עזר משפיע על חייהם של אנשים הזקוקים לו:
ההתרעה נעשית לרוב ע"י ליקוק או נביחה, ולאחר מכן הכלב מאומן להוביל את בעליו למקום בטוח, למשל: ספסל ברחוב שקט. (במקרים מסוימים הכלב מאומן גם ללחוץ על לחצן מצוקה). ישנם אנשים חולי אפילפסיה, אשר חוששים להסתובב 
במקומות הומי אדם או ברחובות ראשיים, מחשש שיגיע התקף בו הם עלולים ליפול, להיפצע או אף להידרס כאשר נכנס לחייהם כלב עזר, הם יכולים להתנהל בצורה עצמאית.

אפילפסיה – כלב מסוגל להריח שינויים כימיים אשר מתרחשים בגוף האדם. וגם חשוב שיהיה לו אופי נינוח ושיהיה בעל רצון חזק לרצות את בעליו. הוא מסוגל להריח ולחוש שבעליו עומד לעבור התקף ולהתריע בפניו על כך.

אוטיזם (בעיקר בילדים) – הכלב מאומן להתריע בנביחות להורים במידה והילד מנסה  לצאת לרחוב ללא השגחה, נוגע בחפצים העלולים לגרום לו פציעה, או כל מעשה אחר העלול לסכן אותו. בנוסף, מאומן הכלב לזהות מצבים של התנהגות אובססיבית (פעולה מוטורית חוזרת באופן בלתי נשלט), ולעצור אותה ע"י התקרבות לילד, בקשת משחק או ליטוף, או ליקוק פני הילד.

נפגעי נפש – בתחום זה כל כלב מותאם לפי סוג המחלה ותסמיניה. 
הדוגמא הנפוצה יותר היא כלבי עזר לנפגעי חרדה/הלם קרב. במקרים כאלו הכלב מסייע, קודם כל, בעצם נוכחותו והאהבה חסרת הגבולות שהוא נותן לבעליו. הכלב גם מאומן לזהות התקף חרדה שמתקרב ולהתריע על כך גם בפני בעליו וגם בפני משפחתו, וללוות את האדם בזמן ההתקף – למנוע ממנו לצאת לרחוב בזמן ההתקף או לפגוע בעצמו. במידה ומדובר באדם שגר לבד – ישנם לחצני חירום עליהם לוחץ הכלב, שמזעיקים בני משפחה. חלק מהכלבים מאומנים להביא לבעליהם תרופות בזמנים קבועים.

דוגמאות נוספות לכלבי עזר בתחום נפגעי נפש: כלבי עזר לסכיזופרניה, דיכאון, מניה דיפרסיה ועוד.

חרשים (כלבי שמיעה) – כלבים המאומנים לשמש כאוזניים לאדם חרש.הכלב מתריע על דפיקה בדלת, בכי של תינוק, צפצוף תנור, רעש מכוניות/אופניים ברחוב, או אפילו אם סתם מישהו מנסה לקרוא לאדם החרש כי נפל לו משהו ברחוב/קניון

חשוב לציין שבכל דוגמא הבאתי רק את התמצית העיקרית של תפקידי הכלב, מכיוון שהם כה רבים ומגוונים.

קיימות עוד המון מוגבלויות פיזיות ונפשיות שעבורן קיימת אפשרות של כלבי עזר.
למשל:  סוכרת, בעיות התפתחות, שיתוק מוחין, תסמונת דאון, אלצהיימר ועוד
מוגבלויות פיזיות ונפשיות רבות אחרות.

תחום כלבי העזר ממשיך ומתפתח כל הזמן – כל יום עולים עוד רעיונות לדרכים בהן כלבים יכולים

לעזור לאנשים בצורות מאוד יצירתיות ומקוריות. בעיני זהו תחום מרתק ומפתח חשיבה יצירתית, גם למאמנים של כלבי העזר וגם למשפחות ולחולים, אשר מקבלים את הכלב בסוף הליך ההכשרה שלו. כל כלב מאומן בהתאמה אישית ע"פ צרכי האדם בעל המוגבלות שיקבל את הכלב.
 

כלבים המתאימים לעבודת תרפיה טיפולית

בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בחינוך מיוחד, מטפלת בגישה הקוגניטיבית התנהגותית. טיפול בעזרת כלבים בשילוב CBT מתאים לילדים ונוער (מגיל 6) החווים  קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. כגון רגשות של ערך עצמי נמוך, חרדות שונות, קושי בשליטה ויסות עצמי, בעיות קשב וריכוז, דחייה חברתית, בדידות ועוד. הטיפול פרטני.  "קסם של כלב" - תכנית טיפולית קבוצתית לילדים ונוער במסגרות חינוכיות. בנוסף - חינוך כלבי שירות ותרפיה, הכשרת כלבים טיפוליים לבעלי מקצועות החינוך והטיפול.
אזור שירות: ירושלים והסביבה
טלפון: 052-699-9455
phone4, phone, contact, telephone, support, call
עופרי המפה שוחט
טיפול בעזרת כלבים בשילוב טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)