אנימל - רפואה משלימה גם להולכים על ארבע
לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים | לימודים | מטפלים
חפש
מאת: נעמי דוד ראש תכנית הלימודים רפואה משלימה של מכללת סמינר הקיבוצים בשיתוף "אנימה"
מי מאתנו לא התנסה בטיפול אלטרנטיבי דוגמת דיקור, שיאצו או רפלקסולוגיה. אבל הרפואה המשלימה אינה עוצרת בהולכים על שניים, ובימנו יותר ויותר בעלי חיות מחמד נעזרים בה כטיפול נוסף לווטרינריה הקונבנציונאלית. הרפואה הסינית הינה רפואה טבעית המבוססת על ההבנה כי לגוף אמצעי ריפוי משלו, וכי חולי הינו תוצאה של חוסר איזון בין איברים ומערכות פיזיולוגיות.

לכן, על מנת לטפל באדם או בחיה יש לאבחן את מקור חוסר האיזון ולתקנו בכלים המתאימים. רפואה משלימה לבעלי חיים מתבססת על אותם העקרונות, אלא שבמסגרתה האבחון כרוך בהבנה טובה יותר של גוף החיה, שכן יכולתה לדווח על מכאובים ואי נוחות, מוגבלת. 
רפואה משלימה לבעלי חיים כוללת כלים אבחוניים וטיפוליים מגוונים דוגמת דיקור, נקודות לחץ, צמחי מרפא סיניים וארומתרפיה, והיא יכולה לתפקד כתחליף או השלמה לפרוצדורות מערביות. כך לדוגמה פעמים רבות ניתן למנוע ניתוחים ולצמצם או למנוע שימוש בסטרואידים. הטיפול יעיל בבעיות נפוצות רבות המאפיינות בעלי חיים ביניהן בעיות כרוניות (בעיות נשימה, שעלת, בעיות עור, דמודקס, דלקות אוזניים ועיניים, דלקות פרקים ועוד), אלרגיות, שיפור איכות החיים במחלות סופניות, בריחת שתן, שיקום מטראומות וניתוחים,  שיקום פגיעות ממחלת "תולעת הפארק", טיפול בבעיות מבניות (היפ דיספלזיה, OCD), בעיות התנהגות, תמיכה בבעיות נפוצות בכלבנות הגזעית ומניעתן ועוד.

נעמי דוד, רכזת התכנית להכשרת מטפלים ברפואה משלימה לבעלי חיים של מכללת סמינר הקיבוצים: " חשוב שבעלי החיות יכירו את המגוון הרחב של הפתרונות שמספקת הרפואה המשלימה. אפשר לטפל בכל בעיה באמצעות רפואה משלימה, צריך רק לרצות. חשוב להתאים את הטיפול לחיה תוך התחשבות בתרופות המערביות אותן היא מקבלת, ולהפוך אותו לחלק אינטגראלי מהטיפול השוטף בחיה. כך כולנו יוצאים נשכרים למען המטרה הסופית - חיים טובים יותר לבעלי החיים".